SŁOWO WSTĘPNE

Przeredagowałem co do treści i formy mój poprzedni, sprzed 10 lat elaborat pt. „Kronika parafii Siedliska – Bogusz ”, nadając mu obecnie bardziej chodliwą i psychologiczną nazwę „Obrazki z dziejów parafii Siedliska – Bogusz”.
Człowiek bowiem współczesny uczulony jest na wizję. Fascynuje go wizja na odległość (telewizja), szokuje go Kaenowizja i pasjonuje go retrowizja, czyli wizja przyszłości.
To też ten człowiek z determinacją i bezwzględną pasją rewolucyjną łopatą i kilofem archeologa kruszy mury, wyważa drzwi i zamki przeszłości, targa zasłony i kurtyny wieków i wdziera się w samą ich otchłań, pragnąc zobaczyć przeszłość swoją, bo on jest jej prawowitym spadkobiercą. On w tej przeszłości chce zobaczyć siebie, swoje korzenie, bo czuje, że jest odbitką psychofizyczną swoich spopielałych przodków, do których odnosi się z pietyzmem i współczuciem dla ich ciężkich warunków życiowych.
Wychodząc naprzeciw tzw. zainteresowaniom współczesnego człowieka, zebrałem pod kątem retro wizji sporo ciekawych obrazków z terenu tutejszej parafii, układając je na taśmie chronologicznej.
Podaję przeszłość tutejszej parafii w formie obrazków, bo dzisiejszy człowiek tak zapracowany, ustawicznie opiekujący się, człowiek techniczny, nie zna czasu i nie lubi wywodów fizoloficzno-acholautycznych, ani żadnych studiów, ale szuka środków wizualnych, szybko zaspokajających jego głód wiedzy. Z oglądanych obrazów sam sobie tworzy konstrukcje myślowe i swój światopogląd.
Przedstawione tu obrazki mają charakter natury polityczno-społecznej, religijno-moralnej, gospodarczej, kulturalnej i biologicznej. Jedne lśnią słońcem radości, inne smutne, łzawe, krwawe, cmentarne. W tym kalejdoskopie widzi się największą liczebnie rzeszę chłopów, uginających się przez całe wieki pod ciężkim jarzmem pańszczyźnianym, w r.1846 rewolucyjnych chłopów mścicieli, a od 120 lat dokładnie wolnych gospodarzy własnej roli i nawy państwowej.
Podano w tym elaboracie rejestr rodów szlacheckich, stanowiących przez wieki grupę ekskluzywną i uprzywilejowaną, która dziś, na naszych oczach, utonęła w burzliwym morzu demokracji, a jej niedobitki uniżenie poszły na służbę rządzącego chłopa i robotnika. Odnotowano jako specyficzny i problematyczny żywioł dawnych pośredników między szlachtą, a chłopem, ruchliwych, sprytnych, handlowo-przemysłowych Żydów.
Przesuwają się przed oczyma naszymi w tej galerii postaci zatroskanych o tutejszą parafię biskupów, utrudzonych ponad miarę proboszczów i ich pomocników.
Zamieszczone tu obrazki są autentyczne to znaczy prawdziwe, oparte o przekazy źródłowe.
Za przekazy, za kliszę służyły mi:

1.Księgi metrykalne: urodzonych i zaślubionych od r. 1713, a zmarłych od r. 1729.
2.Inwentarz siedliskiego kościoła parafialnego z dn. 3.07.1749 r. spisany solidnie przez wybitnego proboszcza ks. dra Paulusińskiego.
3.Elenchus, czyli wykaz proboszczów i wikariuszów parafii siedliskiej, sporządzony przez ks. Jurczaka w r. 1849. Podaje w nim wpisy z Księgi Retaksacji beneficjów diecezji Krakowskiej z r. 1529, oraz z Księgi Wizytacji kapituły krakowskiej z r. 1595.
4.Księga ogłoszeń parafialnych z ambony.
5.Księga protokołów Komitetu Parafialnego i Rady Parafialnej.
6.Adnotationes ex anno 1905, quod attinet parochiam Siedliska, zawierające ustną relację Andrzeja Szydłowskiego, szwagra Jakuba Szeli, świadka i uczestnika rabacji, spisaną dni 10 i 11 listopada 1905 r. Przez Ks. Antoniego Rumianowskiego.
7.Liber Memorabilium.
8.Urzędowa statystyka międzywojenna z r. 1931 i wojennych zniszczeń z 10.05.1945 r.
9.Autopasja autora na przestrzeni 27 lat proboszczowania.

Jako źródła drukowane służyły mi:

1.Kodeks Dyplomatyczny Małopolski F. Piękosińskiego.
2.Kodeks Dyplomatyczny klasztoru tynieckiego Kętrzyńskiego i Smolki.
3.Rejestry poborowe (Małopolska tom III i IV) Adolfa Pawińskiego.

Korzystałem z:

1.Wieś Siedliska, Kraków 1903, napisana przez dra Adama Bogusza.
2.Karty z dziejów Smarzowy i Siedlisk, Kraków 1904 tego samego autora.
3.Ruch chłopski w Galicji w 1846, Stefana Kieniewicza.
4.Studia z dziejów Jasła i powatu jasilskiego, Kraków 1964.
5.Biecz-studia historyczne, Wrocław- Warszawa- Kraków 1963.

Prócz tego wiele innych publikacji, dotyczących zwłaszcza r. 1846, dostarczyło mi materiałów do tej pracy.
Widzę na tej taśmie chronologicznej białe miejsca, luki, które czekają na nowe przekazy i odkrycia archeologiczne.

Niniejszy elaborat składa się z trzech części:
I. Obrazki parafii siedliskiej w przekroju wieków.
II. Sylwetki poszczególnych wsi parafialnych.
III. Dokumenty z XVII, XVIII, XIX i XX wieku w odpisach.

Załączono także w IV części w dosłownym znaczeniu obrazki, zdjęcia fotograficzne.
Monografia ta adresowana jest do parafian tu i gdzie indziej zamieszkałych, aby poznawszy swą bogatą przeszłość, wyciągnęli wnioski na lepszą swą przyszłość, by zapanowała między nimi jedność, miłość, braterstwo, by pamiętali, że są dziećmi jednego Ojca, jednej Matki-Ojczyzny i zawsze dobrej Matki Siedliskiej.

Pisałem X-XII 1968
Ks. Karol Kawula, prob.