ROZDZIAŁ TRZECI
parafia siedliska w i wojnie światowej.

Dnia 28 lipca 1914 r. Austria wypowiedziała wojnę Serbii (za zamordowanie w Sarajewie 28.06.1914 następcy tronu arcyks. Ferdynanda Franciszka).

W trzy dni później w całej monarchii ogłoszono powszechną mobilizację. Trwoga i lament zapanowały w parafii. Mężczyźni tłumnie garnęli się do sakramentów św. Żony, matki, córki z bólem i płaczem żegnały idących na front. Płomień wojny rozpala się na dobre.

Dnia 06.08.1914 Austria wydaje wojnę Rosji. Po chwilowych sukcesach front austriacki załamuje się. W połowie września słychać już w Siedliskach głuchy huk armat, który z każdym dniem staje się coraz wyraźniejszy i groźniejszy, bo front się przybliża.

Austriacy ponieśli klęskę pod Kraśnikiem i Lublinem, gdzie zostały  rozbite armie Auffenberga i arcyksięcia Józefa Ferdynanda. Od 18.09 ciągną już tereny i tabory wojskowe, uciekając w chaosie przed napierającymi Rosjanami.

Wybuch wojny wywarł na Ks. Ruminowskim przygnębiające wrażenie, chociaż jako dobry patriota, wierzył mocno w powstanie wolnej Polski.

Przed przybyciem pierwszych patroli rosyjskich do Siedlisk, Ks. Jakub Bruśnicki, ówczesny wikariusz, schronił się do Andrzeja Chłopka i tam przebywał parę dni, zaś Ks. Ruminowski ukrył się w kościele, w skarbcu nad zakrystią, bo szła propaganda, że Moskale znęcają się niesamowicie nad księżmi.

Pierwszy przybyli do Siedlisk dragoni rosyjscy, kozacy, po tym Czerkiesi i skierowali się zaraz na plebanię, pytając, gdzie jest swieszczennik? Zabierali siano, zboże dla swych koni, a chleb, kury i wszelki drób dla siebie. Wtargnęli wnet do piwnicy, skąd zabrali resztki wina mszalnego, którego gros ukryto wcześniej w krzakach plebańskich.

Zeszło się sporo ciekawych, oswojonych już z Moskali, parafian na plebanię, którym powiedzieli żołnierze „ponieważ nie ma swieszczennika, zabierajcie, co chcecie. Pozabierano wtedy z plebani poduszki, kołdry, prześcieradła itp.

Dnia 4 października Austriacy przeszli do ofensywy i Rosjanie wycofali się poza San. Wówczas żandarmeria austriacka spowodowała zwrot niektórych rzeczy, zebranych z plebani.

Pod koniec października Rosjanie rozbili Niemców pod Warszawą, co pociągnęło za sobą odwrót wojsk austriackich. Od północy i od wschodu wojska rosyjskie zaczęły posuwać się na Kraków. Po raz drugi weszli tu Rosjanie 10 listopada i pozostali tu do maja 1915 r. Zabronili dzwonić w kościele, w domach świecić wieczorami, by nie dawać sygnałów Austriakom. Z braku dowozu, brakuje w sklepach towarów, nawet pierwszej potrzeby, jak soli, nafty, cukru, mąki, kaszy, mydła, nici, pieprzu, herbaty, kawy, tytoniu: namiętni palacze skręcają liście bukowe, ostrężynowe i inne palą w fajkach. Napojów alkoholowych nie było. W obrocie handlowym były pieniądze rosyjskie: ustalono kurs za 1 rubla 3 korony 33 halerzy.

Przed rekwizycją bydła uratował plebanię fortelem ówczesny wójt Siedlisk Józef Korasadowicz, przybijając na drzwiach stajni kartkę z napisem „zaraza bydła”.

W tym czasie główne walki toczyły się w Karpatach od Dukli po Gorlice. Tędy odbywały się przemarsze wojsk: największe dały się zauważyć w marcu i kwietniu 1915 r.

W dniu 2 maja 1915 r. połączone armie austro – niemieckie pod dowództwem von Mackensena rozpoczęły gwałtowną ofensywę na pozycje rosyjskie pod Gorlicami, zwłaszcza na górę „Pustki” w Łużnej. Przez 5 godzin bez przerwy artyleria niemiecka wszelkiego kalibru zalewała ogniem i żelazem pozycje przeciwnika. Od wczesnych godzin rannych słychać było w parafii jednostajny, donośny i przerażający huk armat, aż domy trzęsły się w posadach. W wyniku tej ofensywy Niemcy przełamali front rosyjski na tym odcinku, który wśród łun pożarów i grzmotów artylerii zbliżał się ku Siedliskom.

W dniu 6 maja doszły walki do Kołaczyc, które ostrzeliwali Niemcy z tamtej strony Wisłoki, z Lipnicy i Liwocza. Spaliły się wtedy doszczętnie 42 domy w Kołaczycach. W parafii powstaje trwoga i lament: we wszystkich domach wznoszą się modły do Boga o ocalenie.

Parafię siedliską ominął demon frontu. Wieczór 6 maja Moskale wycofali się w popłochu na wschód, dokąd też przeniósł się nieszczęsny teatr wojny.

Pomimo odnoszonych zwycięstw położenie Austrii pogarszało się. Dla ratowania swej ekonomicznej sytuacji uciekła się do przymusowej pożyczki wojennej i do rekwizycji dzwonów kościelnych w r. 1916, które to dzwony niebawem miały zagrać, ale na jej pogrzeb.

Tu zabrali dwa dzwony: największy i najmniejszy, a średni, któremu na imię Jan, uratował dzielnie tutejsze kobiety, które zabarykadowały sobą wejście rabusiom na wieżę. W roku 1918 wybiła ostatnia godzina dla Austrii.

Dnia 31 października 1918 r. Polacy rozbroili austriackie wojska w Galicji i w okupowanych przez nie obszarach Królestwa Kongresowego, w listopadzie zaś Niemców na ziemiach polskich przez nich okupowanych.

Dzień 11 listopada 1918  stał się odtąd świętem narodowym, dniem zmartwychwstania Matki Ojczyzny.

Wczoraj: Anatola Sedzimira
Dzisiaj: Janusza Konrada