POGODA  

   
Dziewczęca Służba Maryjna
 
Dziewczęca – świadomie i wbrew modnej dziś i wszechobecnej koedukacji, prowadzimy pracę z dziewczętami mając na uwadze szczególnie te potrzeby, które wynikają z faktu, że są kobietami „in statu ferii”, – czyli na tym etapie, kiedy kobiecość w nich dopiero się budzi i rozwija. Chcemy pomóc im zarówno w odkryciu właściwego obrazu ideału dziewczyny i kobiety chrześcijańskiej, jak i w trudnej pracy nad kształtowaniem swej osobowości. Do naszych grup mogą należeć dziewczęta w wieku od 9 do 16 lat.

Służba – określenie to mówi o celu istnienia grupy. Jest nim najogólniej mówiąc służba, czyli działanie dla czyjegoś dobra, poświęcenie sił, praca dla jakiejś ważnej i dobrej sprawy czy idei. Służyć, to znaczy także „być do czyjejś dyspozycji, być komuś w czymś pomocnym” (por. Słownik j. polskiego, t. III, s. 262, Warszawa 1981). Inspirację do kształtowania takiej postawy można czerpać zarówno z życia świeckiego, w którym nawet określone ważne zawody nazywa się służbą (służba zdrowia, służba wojskowa, itp.), jak i przede wszystkim ze źródeł religijnych. Sam Chrystus, Syn Boży, nazywany przez Proroków Starego Testamentu „Sługą Jahwe”, przyszedł, aby służyć i polecił Apostołom, by byli sługami wszystkich. Szczególnie bliskim i zawsze aktualnym ideałem służby jest dla dziewcząt Maryja. Dlatego przyjęta nazwa zawiera przymiotnik „Maryjna”.

Maryjna – Dziewica z Nazaretu powiedziała przy Zwiastowaniu, że jest i pragnie być zawsze służebnicą Pańską. W czasie swego ziemskiego życia służyła Chrystusowi, pomagała Apostołom i pierwszym gminom chrześcijańskim. Teraz służy Kościołowi, jako Jego najlepsza Matka”.
Por. Dziewczęca Służba Maryjna, Red. Z. Bochenek, S. Kardas, Tarnów 2005
 
Z inicjatywy obecnego księdza proboszcza w naszej parafii powstała wspólnota Dziewczęcej Służby Maryjnej (DSM)  zwyczajowo zwanej Maryjkami.
Skupia ona dziewczęta w wieku przedszkolnym i uczęszczające do szkoły podstawowej.  
Głównymi funkcjami DSM  w parafii są: uczestnictwo we Mszach świętych w procesjach z darami ołtarza, czytanie Pisma Świętego, śpiewanie psalmów.
Dziewczęta biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach  niosąc poduszki i feretrony. Do ich zadań w życiu codziennym należy gorliwa modlitwa i pomaganie innym.
Podczas służby dziewczęta ubrane są w charakterystyczny strój. W zależności od parafii, dziewczynki noszą szarfy, pelerynki, alby lub alby i pelerynki.
 W naszej parafii dziewczęta posiadają niebieskie i żółte pelerynki. W niektórych parafiach, tam, gdzie nie ma ministrantów, dziewczęta z DSM przejmują ich rolę.
 
 
Wszystkie chętne dziewczęta serdecznie zapraszamy 
do naszej wspólnoty DSM.


PATRONKI DSM
Najświętsza Maryja Panna
św. Maria Goretti.


 
   

MSZE ŚWIĘTE  

PONIEDZIAŁEK

0630

 

WTOREK

0630

 

ŚRODA

0630 1700

 

CZWARTEK

0630

 

PIĄTEK

0630 1700

 

SOBOTA

0630

 

NIEDZIELA

0700   0930   1100   1500

Głobikówka

0815

   

LITURGIA NA DZIŚ  

   

IMIENINY  

Wczoraj: Fabiana Sebastiana
Dzisiaj: Agnieszki Jaroslawa
Jutro: Anastazego Wincentego
Pojutrze: Ildefonsas Rajmunda
   

STATYSTYKI  

1145468
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Od zawsze
319
474
5820
5076
12221
26200
1145468
Twoje IP: 54.234.65.78
Czas serwera: 2018-01-21 10:30:53