Dziewczęca Służba Maryjna

Dziewczęca – świadomie i wbrew modnej dziś i wszechobecnej koedukacji, prowadzimy pracę z dziewczętami mając na uwadze szczególnie te potrzeby, które wynikają z faktu, że są kobietami „in statu ferii”, – czyli na tym etapie, kiedy kobiecość w nich dopiero się budzi i rozwija. Chcemy pomóc im zarówno w odkryciu właściwego obrazu ideału dziewczyny i kobiety chrześcijańskiej, jak i w trudnej pracy nad kształtowaniem swej osobowości. Do naszych grup mogą należeć dziewczęta w wieku od 9 do 16 lat.

Służba – określenie to mówi o celu istnienia grupy. Jest nim najogólniej mówiąc służba, czyli działanie dla czyjegoś dobra, poświęcenie sił, praca dla jakiejś ważnej i dobrej sprawy czy idei. Służyć, to znaczy także „być do czyjejś dyspozycji, być komuś w czymś pomocnym” (por. Słownik j. polskiego, t. III, s. 262, Warszawa 1981). Inspirację do kształtowania takiej postawy można czerpać zarówno z życia świeckiego, w którym nawet określone ważne zawody nazywa się służbą (służba zdrowia, służba wojskowa, itp.), jak i przede wszystkim ze źródeł religijnych. Sam Chrystus, Syn Boży, nazywany przez Proroków Starego Testamentu „Sługą Jahwe”, przyszedł, aby służyć i polecił Apostołom, by byli sługami wszystkich. Szczególnie bliskim i zawsze aktualnym ideałem służby jest dla dziewcząt Maryja. Dlatego przyjęta nazwa zawiera przymiotnik „Maryjna”.

Maryjna – Dziewica z Nazaretu powiedziała przy Zwiastowaniu, że jest i pragnie być zawsze służebnicą Pańską. W czasie swego ziemskiego życia służyła Chrystusowi, pomagała Apostołom i pierwszym gminom chrześcijańskim. Teraz służy Kościołowi, jako Jego najlepsza Matka”.
Por. Dziewczęca Służba Maryjna, Red. Z. Bochenek, S. Kardas, Tarnów 2005

Z inicjatywy obecnego księdza proboszcza w naszej parafii powstała wspólnota Dziewczęcej Służby Maryjnej (DSM)  zwyczajowo zwanej Maryjkami.
Skupia ona dziewczęta w wieku przedszkolnym i uczęszczające do szkoły podstawowej.
Głównymi funkcjami DSM  w parafii są: uczestnictwo we Mszach świętych w procesjach z darami ołtarza, czytanie Pisma Świętego, śpiewanie psalmów.
Dziewczęta biorą też czynny udział w różnego rodzaju procesjach  niosąc poduszki i feretrony. Do ich zadań w życiu codziennym należy gorliwa modlitwa i pomaganie innym.
Podczas służby dziewczęta ubrane są w charakterystyczny strój. W zależności od parafii, dziewczynki noszą szarfy, pelerynki, alby lub alby i pelerynki.
 W naszej parafii dziewczęta posiadają niebieskie i żółte pelerynki. W niektórych parafiach, tam, gdzie nie ma ministrantów, dziewczęta z DSM przejmują ich rolę.

Wszystkie chętne dziewczęta serdecznie zapraszamy
do naszej wspólnoty DSM.

PATRONKI DSM