"Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów" (KKK 121

W tradycji katolickiej chrzest zajmuje szczególne miejsce nie tylko z tej racji, że jest udzielany na wyraźne polecenie Jezusa Chrystusa: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28,19) ale także, dlatego że jest pierwszym sakramentem, gładzi grzech pierworodny, włącza do wspólnoty Kościoła i pozwala przyjąć inne sakramenty.
Chrztu udziela kapłan lub diakon, a w nagłych wypadkach, np. podczas zagrożenia życia, może go udzielić każdy człowiek. Chrztu udziela się przez polanie głowy wodą i wypowiedzenie słów:  „Ja  ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

Sakramentu chrztu udzielamy w każdą ostatnią niedzielę miesiąca podczas Mszy Św. o godz. 1100. W wyjątkowych przypadkach może się odbyć w innym czasie. W czasie Mszy św. należy przystąpić do Komunii św. Dobrze jest ofiarować tę Komunię w intencji dziecka.

Rodzice chrzestni

Rodzice chrzestni podejmują się ważnego i odpowiedzialnego zadania, dlatego też kodeks prawa kanonicznego wymienia kilka istotnych wymogów, których muszą dopełnić.
Rodzicami chrzestnymi mogą być osoby po 16 roku życia, które przyjęły Sakrament  Pokuty, Eucharystii i Bierzmowania.
Są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary.
Chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w małżeństwie bez ślubu kościelnego, a także młodzież nieuczęszczająca na katechizację.
Rodzice chrzestni to nie tylko świadkowie ceremonii w kościele, ale mężowie zaufania w życiu dziecka.

Dokumenty do chrztu

Zgłaszając chrzest swojego dziecka rodzice mają obowiązek przynieść do Kancelarii Parafialnej:
- świadectwo urodzenia dziecka
- świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka
- zaświadczenie z parafii zamieszkania, że dana osoba może pełnić funkcję matki lub ojca chrzestnego
- dane rodziców chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania)

Symbole liturgii chrzcielnej

Znak krzyża wykonywany na czole dziecka - to starożytny gest, który według św. Augustyna dawał katechumenowi (osobie przygotowującej się do chrztu) prawo do tytułu chrześcijanina. Czyniony jest na początku celebracji i „wyciska pieczęć Chrystusa na mającym do Niego należeć”. Oznacza łaskę odkupienia, jaką nabył Chrystus dla każdego człowieka. Czyniąc znak krzyża nawiązujemy do wydarzenia chrztu, przywołujemy jego tajemnicą, odnawiamy ją i czynimy aktualną.

Woda chrzcielna - obmycie wodą i towarzyszące mu słowa formuły chrzcielnej:  „N., ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", stanowią tzw. materię i formę tego sakramentu. Poprzez tę czynność dziecko zostaje zanurzone w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, dzięki czemu jest oczyszczone od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego i osobistego i staje się przybranym dzieckiem Boga. Woda chrzcielna nabiera nadprzyrodzonej mocy dzięki modlitwie poświęcenia. W najważniejszej części tej modlitwy kapłan zwraca się do Boga tymi słowami:  „Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy, przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia".

Krzyżmo – jest to olej z oliwek zmieszany z balsamem, poświęcony przez biskupa w Wielki Czwartek, używany przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Namaszczenie krzyżmem jest znakiem włączenia do ludu Bożego i uczestniczenia w królewskim kapłaństwie Chrystusa, upodabnia ochrzczonego do Chrystusa (namaszczonego Duchem Świętym), pozwala mu być uczestnikiem namaszczenia królów, proroków i kapłanów Starego Testamentu, czyni go członkiem ludu królewskiego i kapłańskiego.

Świeca chrzcielna — oznacza, że ochrzczony został oświecony przez Chrystusa i sam staje się światłością wobec świata. Ojciec dziecka zapala ją od świecy paschalnej. Jest to symboliczne wezwanie dla rodziców i rodziców chrzestnych, by podtrzymywali światło wiary w życiu dziecka.

Nałożenie białej szaty - ukazuje, że ochrzczony „przyoblekł się w Chrystusa" (Ga 3, 27) i zmartwychwstał z Chrystusem. Gest ten symbolizuje godność dziecka Bożego.

0630   1800

Wczoraj: Filipiny Eustachego