"Eucharystia jest źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego"(KKK 1324)

„Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane, bierzcie i pijcie z niego wszyscy to jest bowiem kielich krwi mojej, nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów, to czyńcie na moją pamiątkę” (Mt 26, 26). Tymi słowami Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił Najświętszy Sakrament. Jest on najbardziej święty ze wszystkich sakramentów, bo w nim Jezus Chrystus jest obecny rzeczywiście i prawdziwie. Obrzędem tego sakramentu jest liturgia Mszy Świętej, w której sam Chrystus staje się pokarmem, który daje życie. Słowami: „To czyńcie na moją pamiątkę” Pan Jezus wzywa wierzących do udziału w ofierze Mszy Świętej, przede wszystkim w dniu Pańskim, w niedzielę, która urzeczywistnia Jego śmierć i zmartwychwstanie. Jest także sakramentem stałym, przechowywanym po mszy św. celem udzielenia Komunii św. chorym i dla adoracji.

"Niedzielna Eucharystia stanowi najbardziej charakterystyczny przejaw życia chrześcijańskiego i służy budowaniu miejscowej wspólnoty wiernych" (por. KL 106).  W Eucharystii zawiera się całe duchowe dobro Kościoła, sam Chrystus jako nasza Pascha i chleb żywy dający życie ludziom, ale też zapraszający do współofiary z Nim samych siebie. Eucharystia zajmuje najważniejsze miejsce w całej działalności Kościoła, stanowi "źródło i szczyt całej ewangelizacji", do niej prowadzi stopniowo katechumenów, a już ochrzczonych i bierzmowanych doskonale łączy z Chrystusem i Kościołem (por. DK 5). W Eucharystii "osiąga punkt szczytowy zarówno działanie Boga uświęcające świat w Chrystusie, jak i kult, który ludzie składają Ojcu, uwielbiając Go przez Chrystusa, Syna Bożego" (por. KL 10)

Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej obejmuje dzieci klas II Szkoły Podstawowej.
Poza katechezą w szkole dzieci uczestniczą w przygotowaniu liturgicznym w parafii:
Msza św. niedzielna, nabożeństwa Roku Liturgicznego (Różaniec, Roraty, Droga Krzyżowa, Nabożeństwa majowe).
Uroczystość Pierwszej Komunii św. dzieci klas II w naszej wspólnocie parafialnej odbywa się w maju w ustaloną wcześniej niedzielę w kościele parafialnym.

Sakrament Eucharystii może przyjąć każdy kto jest w stanie łaski uświęcającej (bez grzechu ciężkiego)  podczas Mszy Świętej sprawowanej codziennie w naszym kościele.

Dokumenty potrzebne przy sakramencie I Komunii Świętej:

Dokumenty potrzebne do dopuszczenia dziecka do sakramentu znajdują się w kancelarii parafialnej.
Rodzic powinien zatroszczyć się jedynie o regularne uczęszczanie dziecka na Msze Święte oraz lekcje religii.
 Jeśli dziecko nie było chrzczone w naszej Parafii, a ma tutaj przystąpić do I Komunii Św.  należy dostarczyć akt chrztu dziecka
oraz pozwolenie od proboszcza stałego zamieszkania rodziców dziecka, jeżeli nie mieszkają oni na terenie naszej Parafii.

0700 1000 1800 Głob. 1630

Wczoraj: Wincentego Wodzislawa